מטופלות רבות פונות אלי בנושא כתמים בפנים. נשים רבות רוכשות קרמים יקרים ומנסות ״תרופות סבתא״ שונות כדי להבהיר את עור הפנים ולהסיר כתמים שנוצרו עם השנים. כיום, ניתן לטפל בקלות ברוב הכתמים בפנים בהצלחה מרובה וללא צלקות. הסוד הוא בבחירת הטיפול המתאים.

כתמים בפנים – מדוע?

היפרפיגמנטציה או כתמי עור בפנים, הינם הפרעה לא מזיקה שבה מופיעים כתמי עור בצבע כהה. התופעה מתרחשת כאשר המלנין, הפיגמנט האחראי על צבע העור, יוצר משקעים בעור הפנים.

כתמי שמש או זיקנה הם צורה נפוצה של היפרפיגמנטציה. הם מופיעים באיזורי העור החשופים לשמש-עור הפנים, גב כפות הידיים ואיזורים נוספים אשר חשופים לשמש.

שינוייים הורמונאליים גם הם גורמים ליצירת כתמים. בהריון לעיתים נוצרים כתמים מפושטים על עצמות הלחיים או על פני הבטן. גם נטילת גלולות למניעת הריון יכולה לגרום ליצירת כתמים הורמונאליים.

צלקות אקנה או צלקות ניתוחיות גם הן יוצרות כתמים.

נמשים אשר מצויים בדרך כלל באיזורים החשופים לשמש עשויים להפוך לכהים יותר עם חשיפה ממושכת לשמש, אשר מאוד שכיחה בארצינו החמה. הגוף מנסה להתגונן מפני קרינת השמש באמצעות יצור עודף של מלנין. התוצאה היא שיזוף של העור ויצור עודף באיזורי הכתמים שהופכים למודגשים יותר עם הזמן.

 

טיפול בכתמים בפנים

  • בשלב הראשון יש להקפיד על מניעה! שימוש בקרם הגנה המגן הגנה רחבה גם מפני uva וגם מפני ו uvb. השימוש בקרם מונע שיזוף יתר, סרטן עור והחמרה במצב הכתמים. יש להקפיד על שימוש בקרם הגנה בכל ימות השנה, ללא קשר לחורף או קיץ. כדאי לעשות זאת כדי למנוע החמרה של כתמים קיימים או חזרה של כתמים לאחר טיפול מוצלח..
  • בשלב השני, לכתמים ״קלים״ ולנשים בעלות עור בהיר, ניתן להשתמש במשחות על בסיס הידרוקינון. משחות אלה גורמות להאטה בקצה יצור המלנין, ולאחר תקופה של 3-6 חודשים ניכר שיפור משמעותי.
  • למקרים קשים יותר בהם יש צורך בחדירות עמוקה יותר, ניתן לטפל בלייזר או בפילינג-קילוף מבוקר של עור הפנים.
  • טיפולי הלייזר החדשניים היום מסירים את רוב הכתמים ביעילות מירבית וללא צלקות.
  • טיפולי הפילינג מביאים לתוצאות מצוינות, כשהדגש נמצא בבחירת עוצמת הקילוף הרצויה-מפילינג שיטחי ועד פילינג עמוק.

כדי להתאים באופן המדויק ביותר טיפול בכתמים בפנים, יש לבצע הערכה מקצועית על ידי ד״ר בן ארי-מעוז שתשמח לשתף אותך מניסיונה העשיר בטיפול בנושא.